Методи за определяне и измерване силните страни на личността
Повечето хора неохотно говорят за своите силни страни, а много дори не знаят, какви са те.
Но важни ли са силните страни?
Често се предполага, че хората, които постигат повече си поставят високи цели, в същото време, по-малко успешните си поставят скромни цели. Изследванията показват, че успешните хора знаят своите възможности и си поставят цели малко над тяхното ниво, докато по-малко успешните хора не знаят своите възможности и си поставят нереално високи цели. Всъщност, най-успешните хора строят личния си живот и кариера на базата на своите таланти и силни страни. Те намират роли, които им подхождат най-много, и измислят методи за прилагане на талантите си в живота. Що се касае до слабите страни, те по-скоро ги държат под контрол, отколкото да ги развиват.
Резултатите на междукултурното съпоставяне на ценностите на силните страни на личностите свидетелстват за това, че знанието на своите силни качества и тяхото развитие:
Съществуват два основни подхода за разбиране и измерване силните страни на личността:
Тази класификация, създадена през 2001 год. от Кристофър Питърсън и Мартин Селигман, двама лидери на движението на позитивната психология, основана на следните допуски:
Отначало Питърсън и Селигман са се опитвали да установят силните страни с най—различни методи, а именно: по пътя на мозъчна атака с участието на водещи учени, в дискусии с участници в психологическа конференция, философия и друга литература, описваща добрия характер.
След това, сблъсквайки се със стотици кандидатури за званието силни страни на личността, те приложили редица критерии при избора на нашите основни достойнства.
Този процес е завършил с определянето на 24-те силни страни на характера, т.е. механизми, позволяващи ни да постигнем добродетели (които се смятат за универсални качества и на които са придавали особено значение философи и религиозни мислители). И така, силните страни могат да се обединят в шест такива добродетели:
VIA различава силните страни на човека и талантите. Въпреки, че това различие не е много ясно, талантите се смятат в голяма степен за вродени и по-малко произволни. VIA също твърди, че силните страни се ценят в морала на различни култури, а талантите са извън морала. Освен това, талантите не се поддават така добре на развитие, както силните страни (малковероятно е, Вие да подобрите Вашата скорост на движение така съществено, както безстрашието, оптимизма и др.). Човек може да разпилее своя талант или да го затрие, но ще бъде много странно да чуеш, че някой нищо не прави със своята благодарност.
Таблица 1. Сумира достойнства и добродетели в съответствие с VIA. Разпределението на достойнствата по категории изглежда достатъчно произволно.“Умението да прощаваш“, което сега се намира в „умереност“ е възможно да е по-уместно в „справедливост“. Благодарността, чувството за хумор и разбирането за красота, като че ли са слабо свързани с трансцендентност. Действително не e възможно, съотношението на силните страни и добродетелите да е било закрепено веднъж завинаги. Например, „енергията“ между 2001 (когато класификацията е била разработен) и 2004 год. е била пренесена от трансцендентност в мъжество.
Таблица 1. Силните страни и добродетели съгласно VIA
Мъдрост и знание |
|
Любопитството и интересът към света (интереса към различни неща).
Любов към ученето (увеличаване на знанията заради самите нас). Ширина на виждане, мъдрост (да виждаме общата картина се смята за мъдрост). |
Твочество, изобретателност, оригиналност (умение да намираш нови методи, за да направиш нещо, здрав смисъл).
Непревзетост, критическо мислене (да мислиш рационално, да умееш да взимаш правилни решения).
|
Мъжество | |
Кураж, смелост (да оказваш съпротивление, да преодоляваш страха). Настойчивост, упоритост, усърдие (да завършваш започнатото, без да се отвличаш). |
Ценност, автентичност, честност (да държиш на обещанията, да бъдеш искрен и открит).
Ентусиазъм, жизненост (да живееш пълен живот, да притежаваш енергия).
|
Любов и хуманност | |
Способността да обичаш и да бъдеш любим (да цениш и да имаш близки интимни отношения).
Доброта, щедрост (да помагаш на другите, да прояваш съчувствие, грижа). |
Социален интелект, личностен интелект, емоционален интелект (да разбираш какво чувстват хората, да осъзнаваш собствените си чувства, да се чувстваш комфортно с другите).
|
Справедливост | |
Гражданска позиция, команден дух, лоялност (добре да работиш в група).
Лидерски качества (да организираш и мотивираш другите хора). |
Честност, безпристрастност (да се отнасяш с хората еднакво, да не ги дискриминираш според собствените си предубеждения). |
Умереност | |
Самоконтрол, саморегулиране ( контрол над емоциите, дисциплина).
Благоразумие, предпазливост (да избягваш опасностите, да правиш внимателен подбор). |
Смирение, скромност (осъзнаване на своето място във вселената). Прошка, милосърдие (да прощаваш и забравяш отношението и поведението). |
Трансцендентност | |
Умението да цениш красотата и съвършенството (да ги създаваш и/или вдъхновяваш, да се възвишаваш в тяхно присъствие).
Духовност, чувство за смисъл, вяра, призвание в живота, да развиваш съгласувани представи във висш смисъл. |
Надежда, оптимизъм, целеустременост в бъдещето (да смяташ чашата наполовина пълна, да строиш планове за бъдещето).
Благодарност (да благодариш на хората, да смяташ, че си на късмет).
Хумор, веселба (да предизвикваш смях и усмивки, да работиш весело). |
Една от основните цели на позитивната психология можем да смятаме помощта към хората в определяне на своите лични достойнства. Личните достойнства са тези, които са свързани с Вашето „аз“ и Вие чувствате радост, когато ги откриете и използвате. Човек достига много бързо високо ниво в това, което засяга неговите лични достойнства, няма търпение да ги приложи, и изпитва въодушевление и вътрешна мотивация, когато ги използва. Когато личните достойнства са открити, те могат да бъдат използвани в работата, взаимоотношенията, играта и образованието.
Ако 24 силни страни Ви се струват малко, запознайте се с 34-те, които били идентифицирани от учените от Галъп Corporation – Доналд Клифтън и Едуард Андерсън. Те се опитвали да разберат какво помага на хората да преуспеят в това, което правят. В резултат обявили съществуването на 34 най-разпостранени таланти, проявяващи се в работна обстановка. Тяхната концепция на силните страни се различава от предложената от VIA.
Съгласно „ Определителя на силните страни“, в основата на силните страни лежи талантът.
Талант, това е естествено възникващ модел на мисли, чувства или поведение, които могат да се приложат в различни области. Това е способност да се прави нещо. Талантите могат да бъдат обединени в теми (групи).
Силната страна на човека, това е способност да показваш постоянно високи резултати в дадена област и дейност. Ако талантите са подобни на „необработени диаманти“, то силните страни могат да се сравнят с вече шлифовани и фасетирани диаманти. По такъв начин, силните страни възникват, когато ние вече сме шлифовали нашите таланти с помощта на знания и умения. Пълното развитие и адекватното прилагане на силните страни води до постижения и превъзходство. В основата на развитие и прилагане на нашите силни страни лежат определени принципи:
Осъзнавайки своите таланти и силни страни, е важно да разберем, коя работа ще им съответства най-добре. Дори към едно и също занятие (например учение) може да се подходи по различен начин, взависимост от Вашите силни страни. Ако Вашата силна страна е хармонията, то може би ще бъде най-добре да започнете с нещо, с което сте съгласни, а после да се движите напред. Ако имате аналитичен запас в ума, можете да започнете с това, за да разкриете нюанси в аргументите, да се усъмните в мненията, да се откажете сляпо да приемате написаното, след което се движете към формулиране на нови премерени изводи.
Силните страни според Gallup
Практика!
Пример за намиране и прилагане на силните страни
Гледайки към горните списъци, помислете какви са Вашите лични силни страни? Вие можете да разберете това, просто начислявайки си от 0 до 10 точки за всяка силна страна. Помнете, че оценявате не това какви искате да бъдете, а това какви сте сега. Изберете тези силни страни, по които имате повече точки и задайте за всяка от тях по три въпроса:
Когато отделите своите силни страни, помислете за това, как можете да ги приложите във важни за Вас области на живота. Пробвайте да направите същото и с Галъповата класификация и сравнете резултатите.
Вижте още … |
ВАЖНО!!! При поръчка на материал от раздел Е-БИБЛИОТЕКА, трябва да копирате кода от поле "Идентификационен код" от таблицата в края на страницата и да ни го изпратете в заявката!